001 PL baner 2019


"Hear my song – sing along
Any little song that you know
Everything that's small has to grow.
California sunlight, sweet Calcutta rain
Honolulu starbright – the song remains the same..."

"Pieśni mej posłuchaj – ze mną zaśpiewaj
Choćby małą pieśń, którą znasz
Wszystko co małe jest, urośnie.
W Kalifornii słońce, czy w Kalkucie słodki deszcz
W Honolulu jasne gwiazdy – pieśń niezmienną jest..."
 

 


LED ZEPPELIN  "THE SONG REMAINS THE SAME"
Tłumaczenie: Wojciech Toporowski

 

 

”FACE THE MUSIC BRZEG 2019”

XXVI FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ

26 lat temu, zachęcając młodzież i dzieci do nauki języka angielskiego zorganizowaliśmy Festiwal Piosenki Angielskiej w Brzegu, obejmujący lokalne szkoły podstawowe i szkoły średnie. W ciągu 3 lat międzyszkolny przegląd piosenki przekształcił się w festiwal ogólnopolski.

Honorowy Patronat nad festiwalem obejmowała Ambasada Australii, Ambasada Irlandii, Konsulat Stanów Zjednoczonych oraz osobiście John Macgregor - Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Opolski,Marszałek Województwa Opolskiego.VIII edycję festiwalu objął honorowym patronatem Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej prof. Jerzy Buzek

O randze imprezy świadczy dwukrotne wyróżnienie Stowarzyszenia FPA za „Dzielność obywatelską i szczególny wkład pracy dla dobra Rzeczypospolitej” w ramach Konkursu „Pro Publico Bono” na Najlepszą Obywatelską Inicjatywę Dziesięciolecia III Rzeczypospolitej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, które otrzymaliśmy z rąk Jana Nowaka-Jeziorańskiego .

Dyrektor i twórca festiwalu Wojciech Toporowski został wyróżniony i doceniony przez mass-media województwa opolskiego otrzymując w roku 2000 prestiżową nagrodę ZŁOTA SPINKA - w kategorii promocja Opolszczyzny. W roku 2013 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego Opoliensi Arte Laureato – za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Wśród naszych laureatów znaleźli się: Alicja Bachleda-Curuś, Sasha (wokalistka zespołu Jet Set, który reprezentował Polskę na festiwalu Eurowizji w 2007 roku) , Baron z Afromental, Monika Urlik, Dominika Gawęda, Kamil Bednarek i Georginia Tarasiuk.

Dużą popularnością cieszy się wspólna zabawa pod nazwą kategoria „Senior”, do której zapraszamy ludzi znanych ze świata nauki, polityki, biznesu, sportu i filmu, chcąc pokazać młodzieży, że warto języka angielskiego się uczyć. W poprzednich edycjach Festiwalu gościliśmy: Janusza Korwina - Mikke, Filipa Łobodzińskiego, prof. Sławomira Nicieję - Rektora Uniwersytetu Opolskiego, Piotra Gembarowskiego, Krzysztofa Lufta. Jako goście festiwalu z recitalami wystąpili: John Porter Band, Robert Kasprzycki, Edyta Bartosiewicz, zespół Iron Horse ze Szkocji oraz zespół The Doors of Perception z Niemiec.

W obradach Jury Festiwalu obok Elżbiety Skrętkowskiej, uczestniczył Timothy Sanduski - konsul Stanów Zjednoczonych, Simon Thomas – sekretarz Ambasady Brytyjskiej, Paweł Kukiz, Mariusz Kiljan, Dominika Kurdziel, Jarosław Wasik, Edward Spyrka oraz John Porter.

Bardzo często włączamy się w inicjatywy dobroczynne, rozrywkowe i obywatelskie.

W czerwcu 1999 roku zostaliśmy zaproszeni przez Estradę Stołeczną do zorganizowania koncertu naszych laureatów w ramach festynu Warszawa Dzieciom na warszawskim Podzamczu. W roku 2000 nasi laureaci uświetnili Bal Żółto-Niebieski w Opolu w ramach obchodów rocznicy obrony województwa opolskiego. W tym samym roku dzięki współpracy z Ambasadą Brytyjską w Warszawie, wydaliśmy płytę z Koncertu Galowego VI FPA w Brzegu. Na rzecz młodych brzeżan zorganizowaliśmy kilka koncertów charytatywnych: Marcina Dańca, Kabaretu Koń Polski i Kiepskich z Polsatu, Tercetu Egzotycznego i Centrali 57;na rzecz powodzian województwa opolskiegokoncertjurora FPA – Pawła Kukiza z zespołem Piersi.

Obecnie niewątpliwe walory festiwalu to wartości edukacyjne – nauka języka angielskiego poprzez śpiew, poznanie kultur krajów anglojęzycznych; wartości wychowawcze – organizacja czasu wolnego; wartości profilaktyczne – zapobieganie zagrożeniom współczesnego świata (alkoholizmowi i narkomanii, przemocy – imprezy towarzyszące); wartości artystyczne – kontakt uczestników festiwalu z muzyką, piosenką, znanymi w Polsce wykonawcami – gwiazdy festiwalu, jurorzy.

Jest zatem na festiwalu wiele dobrej zabawy. Brzeg staje się stolicą angielskiej piosenki, a festiwal świętem młodzieży.

6 lat temu obchodziliśmy jubileusz – XX Festiwal Piosenki Angielskiej w Brzegu, w ramach którego, zorganizowaliśmy koncert zespołu Blue Cafe. Jego wokalistka Dominika Gawęda – laureatka VII i IX FPA, otrzymała w Brzegu statuetkę” Face the Music”. Statuetka to rzeźba z brązu, zaprojektowana przez Pawła Szcześniaka przedstawiająca polską wierzbę przechodzącą w swojej koronie w pięciolinię z kluczem wiolinowym. Wręczana jest corocznie laureatom Grand Prix Festiwalu oraz laureatom lat ubiegłych, którzy zasłużyli na nią w sposób szczególny. Statuetkę taką w roku 2013 otrzymał również Baron z Afromental.

Z okazji jubileuszu wydaliśmy monografię festiwalową „Face the Music XX FPA 2013 Brzeg” przedstawiającą dotychczasową historię naszego przedsięwzięcia.

5 lat temu po raz pierwszy zaprezentowaliśmy swoich laureatów szerszej publiczności – mieszkańcom Dolnego Śląska, jako że trzeci dzień XXI Festiwalu odbył się w sali teatralnej Impartu we Wrocławiu. Gwiazdą wieczoru była niemiecko-kanadyjska formacja The Doors of Perception ( http://doorslive.wordpress.com ) – najlepszy w Europie „tribute band to the Doors”. Zespół, który ma na swoim koncie ponad 400 koncertów w całej Europie, a otwierał koncerty takich gwiazd jak Wishbone Ash, Ten Years After, Barclay James Harvest czy Canned Heat.

Otrzymaliśmy również patronat Europejskiej Stolicy Kultury - ESK Wrocław 2016.

W październiku 2014 roku John Paul Jones – basista legendarnej grupy Led Zeppelin otrzymał od nas statuetkę ”Face the Music”. Led Zeppelin towarzyszy nam od początku przez słowa swojej pieśni „The song remains the same”:

"Pieśni mej posłuchaj – ze mną zaśpiewaj
Choćby małą pieśń, którą znasz
Wszystko co małe jest, urośnie.
W Kalifornii słońce, czy w Kalkucie słodki deszcz
W Honolulu jasne gwiazdy – pieśń niezmienną jest..."

To motto Festiwalu.

Dyrektor Festiwalu Wojciech Toporowski wręczając artyście statuetkę powiedział:

„ Nawet nie wiesz ile Wam zawdzięczamy, byliście dla nas - młodzieży dorastającej w latach 70-tych - jak światło w tunelu; daliście nam nadzieję na wolność. Mieliście przeogromny wpływ nie tylko na nasze muzyczne upodobania, ale kształtowaliście nasze charaktery, nasze osobowości.”

Artysta poproszony o przekazanie cennych uwag dla przyszłych uczestników Festiwalu powiedział: „Pracujcie ciężko, ćwiczcie dużo, a na pewno zasłużycie, tak jak ja, na tą statuetkę”.

       4 lata temu w specjalnym koncercie w Imparcie zaprezentowaliśmy laureatów XXII FPA. Jako gwiazda Festiwalu wystąpił zespół Z-STAR  z mieszkającą w Anglii fenomenalną wokalistką, autorką tekstów, gitarzystką, producentką Zee Gachette. Z-STAR ma na koncie wiele koncertów w naszym kraju, jak choćby koncert z Nigelem Kennedym na WOODSTOCK, czy wspólne koncerty z Jarkiem Śmietaną. Jej muzykę można również usłyszeć w takich serialach jak Ugly Betty, Californication, CSI Miami, Entourage. W Jej twórczości można usłyszeć wpływ wielu wspaniałych legend jak: Jimmy Hendrix, Pj Harvey czy Led Zeppelin. Sam Jimmy Page wypowiedział się o nich: „Moc Natury”.

Koncert w Imparcie był przepełniony niesamowitą energią i stworzył wyjątkową atmosferę.

30.04 -01.05.2019 odbędzie się XXVI Festiwal „Face the Music Brzeg 2019”.

Przesłuchamy około 50 wykonawców z całej Polski w 2 kategoriach wiekowych. Przesłuchania konkursowe zwieńczy, jak co roku, Koncert Galowy. 

Tak więc „FACE THE MUSIC”…

 

Wyróżnienia dla FPA

 zlota spinkaPro Publico Bono-logoPro Publico Bono-logo                      Opoliensi Arte Laureato

PARTNERZY:

 

 

 Brzeg-logoLO2-logo

logo BCKlogo zamek  

PATRONAT MEDIALNY:

 

 

logo3 tvp3 Opole 

 

logo RWK logo prw